Strefy w ogrodzie

Ogrody zachwycają niezmiennie przez cały rok. Dobrze jest go zaplanować tak aby cieszył oczy przez cały tan czas. Aby tak się stało należy wprowadzać do ogrodu rośliny, które będą wymieniać się swoim pięknem jedne po drugich. Wiosną zachwycać mogą azalie , różaneczniki, magnolie; latem- róże, powojniki, lawendy; jesienią hortensje, a zimą pięknie wyglądają rośliny zimozielone pokryte śnieżnym puchem.

Ogrodowe nasadzenia mogą również pełnić funkcję wyznaczającą zaplanowane przez nas strefy ukierunkowane na potrzeby użytkowników. Dziś podpowiemy jak zaplanować takie strefy.
Kluczowe elementy stref w ogrodzie:

Strefy w ogrodzie

Funkcja

Na początek należy zastanowić się jaki cel ma spełniać wyznaczone przez nas miejsce. Czy to będzie punkt spotkań towarzyskich, czy spokojny azyl do odpoczynku, może teren do aktywności fizycznej , a może strefa zabaw dla dzieci…

Strefy w ogrodzie

Miejsce

W zależności od tego jaką funkcję będzie pełnić strefa, wyznaczamy miejsce w ogrodzie. Możemy do tego wykorzystać istniejące nasadzenia oddające cień, małą architekturę lub wykonać projekt z nowym pomysłem. Dobrze jest zwrócić uwagę na nasłonecznienie, miejsca zacienione, ochronę przed wiatrem, zapachy, barwy w ogrodzie. Te elementy są znaczące w planowaniu stref.

Strefy w ogrodzie

Styl życia

To w jakim stylu planujemy strefę jest w dużej mierze uzależnione od naszych zamiłowań do określonych stylów, które są zapewne już widoczne w wyglądzie elewacji czy już istniejących nasadzeń czy konstrukcji ogrodowych. Czy preferujemy styl naturalistyczny, krajobrazowy, nowoczesny, romantyczny czy też wiejskie, rustykalne klimaty – zależy tylko od nas. Również to jaki styl życia prowadzimy jest ważne. Czy potrzebujemy wyciszenia, czy też kochamy spotkania rodzinne, towarzyskie, czy też zależy nam na aktywności sportowej.

Strefy w ogrodzie

Projekt

Kiedy już wiemy jaką funkcję będzie pełniła strefa, dla kogo jest przeznaczona możemy stworzyć projekt i pomyśleć o wyposażeniu tego miejsca. W zależności od przeznaczenia mogą to być meble ogrodowe, altanki, sprzęt sportowy, piaskownice czy huśtawki.

W zależności od preferowanego stylu wybieramy materiały: deski, betonowe elementy: płytki chodnikowo-tarasowe, donice, palisady… dzięki którym miejsce nabierze wymarzonego przez nas charakteru.