Ścieżki w ogrodzie

W każdym ogrodzie niezwykle ważną rolę pełnią ścieżki i alejki, dzięki którym można dotrzeć do wyznaczonych stref. Od tego jakich materiałów użyjemy będzie zależał ich wygląd i charakter.

Kamień

Ścieżki w ogrodzie

Zapewnia szybkie i sprawne wykonanie i dobrze się prezentuje. Przed ułożeniem należy zdjąć wierzchnią warstwę gleby. Na to wysypać około 10 cm. piasku i ubić zagęszczarką. Następnie należy rozłożyć agrowłókninę zapobiegającą chwastom; dopiero potem można wysypać kamień. Na koniec- ponownie trzeba użyć zagęszczarki. Ważne aby osadzić obrzeża. Mogą to być kamienne, betonowe czy plastikowe krawężniki. Plastikowe układa się dużo sprawniej. Kamienne ścieżki jednak nie są najprzyjemniejsze w kontakcie z gołą stopą. Wyglądają za to estetycznie i są łatwe w realizacji. Na rynku jest szeroka gama kolorystyczna i strukturalna w wyborze kamieni. Ponad to deszczówka nie zalega na nich i sprawnie wsiąka w glebę.

Kostki kamienne i betonowe

Ścieżki w ogrodzie

Jeśli zależy nam na ścieżkach prostych, możemy wybrać materiały foremne, takie jak np. kostki. Producenci dbają o to aby w opakowaniach różnicować formaty w taki sposób, aby można było tworzyć dowolne mozaiki. W przypadku ścieżek wykonanych z tego materiału, należy pomyśleć o podbudowie. Po zdjęciu wierzchniej warstwy gleby, należy wysypać około 5 cm. kruszywa drobnego, na to piasek – ubić ubijarką; potem układamy kostki wspomagając się poziomicą i gumowym młotkiem. Dobrym wyborem są betonowe kostki, które doskonale komponują się z zielenią ogrodu dodając otoczeniu nieco wytworności i unikatowego klimatu.

Płyty tarasowe

Ścieżki w ogrodzie

To również dobry materiał na ścieżki i alejki. Jednak w przypadku niestandardowych kształtów ścieżek powstanie dużo odpadów po przycinaniu. Takie płyty dobrze komponują się z mniejszymi kostkami.

Betonowa imitacja drewna

Ścieżki w ogrodzie

Betonowe deski są niezwykle dekoracyjną alternatywą dla ogrodowych ścieżek. Nadadzą ogrodowi wyjątkowy charakter. Doskonale odzwierciedlają fakturę drewna pozwalając jednocześnie na większą trwałość dzięki mniejszemu wchłanianiu wody i odporności na zabrudzenia niż drewno.
Przy wyborze materiału ważne jest aby wiedzieć w jakim stylu jest nasz ogród, jakie posiadamy umiejętności i jakim budżetem dysponujemy. Ścieżki ułatwiają poruszanie się i pozwalają dodatkowo funkcjonalnie wydzielić miejsca ogrodowej przestrzeni.