Planując elementy roślinne przeznaczone do nasady w betonowych donicach, powinniśmy zwrócić uwagę na ich kształt.

W prostokątnych, szerokich, podłużnych i płytkich możemy posadzić: sukulenty, kaktusy, rośliny sezonowe.

W kwadratowych, okrągłych, wysokich: palmy, iglaki, draceny.

W dużych, wykorzystywanych głównie w parkach oraz przestrzeniach użytku publicznego: rajskie jabłonie, brzozy, klony palmowe i inne niskie drzewa i krzewy.

Donice przed nasadą powinny być odpowiednio przygotowane.

Pierwszym krokiem jest izolacja, która zabezpiecza rośliny zarówno przed przegrzaniem latem, jak i przed zbyt niskimi temperaturami. Do izolacji służy styropian, którym dokładnie należy wyłożyć od wewnątrz wszystkie boki oraz dno donicy. Styropian powinien mieć grubość 2-5 cm, w zależności od wielkości donic. Zamiast styropianu można użyć grubej folii pęcherzykowej (bąbelkowej).

Dodatkowo całą donicę można ustawić na materiale izolacyjnym (np. na płytach styropianowych), bo kiedy posadzimy w nich rośliny (szczególnie w przypadku dużych donic) pewni nie uda nam się ruszyć ich z miejsca, aby umieścić pod nimi ocieplenie.

Następnym krokiem jest odpowiedni drenaż, do którego używa się zazwyczaj keramzytu. Keramzyt to wypalana ceramika w formie małych kulek, o porowatej strukturze. Ułatwia on odprowadzanie wody, a także napowietrza podłoże. Dodatkowo substrat ten ma działanie antybakteryjne i antygrzybowe – pomaga w utrzymaniu podłoża w odpowiedniej kondycji. Zamiast keramzytu można wykorzystać żwir lub potłuczone fragmenty ceramicznych donic. Drenaż ma zapewnić swobodny odpływ nadmiaru wody z donicy. Drenaż, w zależności od wielkości donicy, powinien mieć wysokość od 3 do 10 cm.

Następną warstwę stanowi agrowłóknina, która zabezpiecza drenaż przed zanieczyszczeniami.

Na koniec należy wyłożyć odpowiednią do gatunku nasadzanych roślin ziemię, która powinna być przepuszczalna. Jej walory może podnieść dodatek hydrożelu, który podniesie zdolność magazynowania wody. Zamiast hydrożelu możemy stworzyć mieszankę podłoża uniwersalnego, piasku i kompostu, który dodatkowo zwiększa chłonność podłoża. Należy pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z potrzebami każdej z nasadzonych roślin.