Jesień to czas na dokładny przegląd elementów małej architektury w naszych ogrodach; wymagają tego zarówno elementy wykonane z drewna czy metalu, ale również betonowe.
Konserwacja drewna
To surowiec, który najlepiej wpisuje się w ogrodową architekturę. Swoją naturalnością podkreśla estetykę każdego ogrodu. Pod koniec sezonu warto przyjrzeć się poszczególnym elementom, które w różny sposób mogą ulec zniszczeniu czy naturalnej degradacji. Ważne by na początek przyjrzeć się zewnętrznej warstwie drewnianych obiektów; jeśli się łuszczy lub odchodzi płatami – warto zastąpić ją nową. Również elementy pokryte zielonym nalotem, zbutwiałe czy popękane wymagają odnowienia i renowacji. Ważne by dokładnie obejrzeć łączenia drewnianej architektury: poluzowane śruby należy podokręcać lub wymienić na nowe. Czynności renowacyjne wykonuje się, kiedy jest ciepło, ale nie upalnie (w temperaturze 5-25 st. C). Drewno musi być suche, jego wilgotność nie może przekraczać 25 proc. Trzeba pamiętać o tym, że preparaty konserwujące drewno schną od kilku do kilkudziesięciu godzin. Najlepiej poczekać na wyż i ładną słoneczną pogodę, która ma potrwać siedem-dziesięć dni, bo wtedy będziemy mieli pewność, że drewno jest wystarczająco suche. Zanim nałożymy odpowiedni preparat , należy dokładnie oczyścić powierzchnię drewna. Drewno można umyć wodą z detergentem, spłukać i poczekać, aż wyschnie. Do usuwania większych zabrudzeń służą specjalne preparaty do czyszczenia drewna, które dodatkowo usuwają glony, porosty i grzyby oraz odtłuszczają powierzchnię. Tłustych plam i żywicy można się również pozbyć szmatką nasączoną benzyną ekstrakcyjną. Następnie należy wyszlifować element papierem ściernym oraz wypełnić ubytki szpachlą do drewna. Należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi zaleceniami producentów nakładanych środków konserwujących.
Renowacja elementów metalowych
Elementy ogrodu wykonane z metalu wymagają czyszczenia i renowacji ze względu na korozję spowodowaną niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Etapy konserwacji metalowych elementów:
- dokładnie oczyścić powierzchnię – rdzę wraz z resztkami farby należy zedrzeć, aż pozostanie tylko surowy metal. Nie zostawić najdrobniejszych skupisk rdzy, bo będzie się ona ponownie rozprzestrzeniać;
- odtłuścić powierzchnię za pomocą rozpuszczalnika;
- zabezpieczyć preparatem antykorozyjnym, który ma zneutralizować to, czego nie udało się zedrzeć;
- malujemy farbą podkładową chroniącą przed rdzą i na koniec farbą dekoracyjną do metalu.
Konserwacja elementów betonowych
Do czyszczenia betonu można użyć silnych preparatów, które niemal natychmiast usuwają glony i wykwity grzybów.
Naprawa betonowych elementów jest prosta – używamy do nich materiału, z którego są wykonane. Możemy zarówno wykorzystać zaprawę o podobnej wytrzymałości (montażową lub szybkoschnącą) albo samemu zmieszać cement potrzebny do zaszpachlowania ubytków. Uszkodzenia naprawiajmy możliwie szybko, ponieważ w niezatkane szczeliny dostaje się woda, która będzie dalej uszkadzać element.
Do ochrony betonowych elementów dekoracyjnych przed zabrudzeniami, wodą i wilgocią najlepiej użyć środek do impregnacji betonu. Środki te nie zmieniają naturalnego koloru i wyglądu betonu. Stosowanie impregnatu gwarantuje obniżenie nasiąkliwości oraz blokowanie wnikania wody i brudu do wewnątrz materiału, a powierzchnia staje się łatwiejsza w czyszczeniu. Częstym problemem elementów dekoracyjnych w ogrodzie (figur, donic, fontann, mebli betonowych, gazonów) jest porastanie ich zielonym nalotem (mchem i porostami). Dzięki impregnacji w znaczny sposób można ograniczyć ten proces.