Prace w ogrodzie

Wiosna jest piękną porą roku, ale wymaga też sporo pracy. Musimy zadbać o nasz ogród, wykonać drobne naprawy małej architektury, odtworzyć trawniki oraz zadbać o drzewa i krzewy oraz zakłożyć grządki warzywne i rabaty kwiatowe. Aby zdążyć ze wszystkim przed nadejściem lata, musimy dokładnie zaplanować nasze działania. Zerknij na nasze kalendarium wiosennych prac w ogrodzie, które ułatwi Ci to zadanie.

Marzec/kwiecień

Sprzątamy ogród po zimie

Gdy zimne dni ustąpią tym ciepłym, przychodzi czas na porządki w ogrodzie. Zróbmy przegląd trawnika i dokładnie go oczyśćmy z liści i resztek trawy, połamanych gałęzi i śmieci. Taka aby nasz ogród jest oczyszczony i bezpieczny. A potem skupmy się na odświeżeniu tarasu, patio lub innego miejsca do relaksu. Wyciągnijmy meble ogrodowe z garażu i, jeśli potrzebują renowacji, dajmy im nowe życie. Warto obejrzeć nasze altany ogrodowe, drewnianym huśtawkom i inne elementy architektury w naszym ogrodzie. Wiosna to idealny czas na te prace!

Usuwamy okrywy roślin

W marcu lub kwietniu, gdy upewnimy się, że pogoda ustabilizuje się, zdejmujemy okrywy z roślin. Jednak pamiętajmy, żeby nie spieszyć się, poczekajmy, aż ustąpią nocne przymrozki, a dni będą cieplejsze. Ostre słońce i niskie temperatury mogą uszkodzić delikatne pączki i liście roślin.

Regenerujemy trawnik

Gdy pierwsze oznaki wiosny pojawią się w naszych ogrodach, ważne jest, aby zadbać o trawnik. Oczyszczając go z pozostałości po zimie, możemy przystąpić do dalszych działań. Pierwsza połowa kwietnia jest idealnym czasem na nawożenie, ukorzenianie i napowietrzanie trawnika oraz dosiewanie miejsc przerzedzonych. W marcu lub kwietniu (w zależności od warunków pogodowych) powinniśmy wykonać pierwsze koszenie. W kolejnych miesiącach należy regularnie kosić trawnik, dostosowując częstotliwość do sezonu wegetacyjnego i szybkości wzrostu trawy. Jest to także dobry czas na założenie nowego trawnika z rolki lub poprzez siew. Sprzyja temu pogoda – deszcze i umiarkowane temperatury.

Przycinamy krzewy, drzewa i żywopłoty

W pierwszych dwóch miesiącach wiosny wykonujemy przycinanie większości drzew i krzewów, szczególnie tych owocujących. Poprawnie wykonane cięcie nie tylko poprawi wygląd roślin, ale także pobudzi je do intensywnego kwitnienia i obfitego owocowania. Jednak nie należy spieszyć się z przycinaniem ozdobnych krzewów kwitnących na wiosnę. Forsyje czy jaśminy, które zostaną przycięte zbyt wcześnie, mogą wypuścić pojedyncze kwiaty lub nawet nie zakwitnąć w ogóle. Najlepiej poczekać do końca kwietnia albo do początku maja, aż rośliny przekwitną.

Porządki na rabatach kwiatowych

Wiosenne porządki w ogrodzie to ważna czynność, zwłaszcza jeśli chcemy cieszyć się pięknym wyglądem roślin w późniejszych miesiącach. Pod koniec marca i przez cały kwiecień warto zadbać o rabaty kwiatowe, usuwając osłony i warstwy ochronne z torfu, liści lub igliwia. Kolejnym krokiem jest spulchnianie gleby, nawożenie i usuwanie chwastów. W tym samym czasie możemy także przesadzić niektóre byliny, mające swój okres wzrostu późnym latem lub jesienią. To także dobry moment na wysiew niektórych roślin jednorocznych, takich jak nasturcja, maciejka czy słoneczniki. Pod koniec kwietnia możemy już zacząć sadzić rośliny cebulowe i bulwiaste, które na okres zimy przechowujemy w pomieszczeniach.

Sadzimy drzewa i krzewy z odsłoniętymi korzeniami

Najlepszym czasem na sadzenie drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami jest wczesna wiosna (marzec lub początek kwietnia). Jednak rośliny kupione w pojemnikach można posadzić w dowolnym miesiącu, przez cały sezon wegetacyjny.

Zakładamy ogródek warzywny

Gdy nadejdzie marzec i kwiecień, zaczynamy przygotowania do nowych upraw na naszych grządkach. Nawozimy, spulchniamy i wyrównujemy glebę, a także planujemy rozmieszczenie warzyw. W początkowych tygodniach wiosny możemy zasiać niektóre z nich – odporne na niższe temperatury, takie jak marchew, pietruszka, rzodkiewki, groch czy cebula. Koniec kwietnia i maju jest najlepszym czasem na wysiew brokułów, buraków oraz sałaty oraz sadzenie rozsad kapusty, kalafiora i kalarepy.

Maj

Pielęgnujemy grządki i rabaty

Maj to czas intensywnej walki z chwastami w ogrodzie. Regularne ich usuwanie jest niezbędne, gdyż zapobiegnie ukorzenieniu i dalszemu rozprzestrzenianiu się tych irytujących roślin. Pamiętajmy także o regularnym podlewaniu naszych upraw, szczególnie w dni gorące i suche. Ten miesiąc jest także idealny na wprowadzenie nowych roślin do ogrodu, takich jak byliny cebulowe i bulwiaste oraz wysiew jedno- i dwuletnich roślin. Nadal możemy również dzielić i przesadzać nasze wieloletnie byliny.

Sadzimy drzewa i krzewy w pojemnikach

W tym miesiącu można sadzić tylko drzewa i krzewy przechowywane w pojemnikach. Doskonałym wybórem są drzewa iglaste oraz rododendrony takie jak azalie i różaneczniki.

Dbamy o krzewy i drzewa

W miesiącu maju nie tylko przycinamy przekwitłe krzewy, takie jak forsycje, tawuły, migdałowce czy porzeczki krwiste, ale również dbamy o nasze drzewka owocowe. Nawozimy je nawozem wieloskładnikowym i chronimy przed szkodnikami, a także zapewniamy odpowiednie nawodnienie. Jeśli drzewa lub krzewy mają płytkie korzenie lub zostały niedawno posadzone, okrywamy je warstwą ściółki.

Zakładamy ogródek warzywny

Jest to idealna pora na sianie ogórków i sadzenie pomidorów w gruncie. Jeśli tego jeszcze nie zrobiliśmy, możemy również zasiać inne warzywa, takie jak marchew, rzodkiewka, sałata czy buraki cwikłowe. Pamiętajmy o szczególnej trosce nad pomidorami – powinniśmy je przywiązać do drewnianych tyczek i regularnie podlewać. Nie zapominajmy też o odchwaszczaniu i nawadnianiu naszych upraw.

Kosimy trawnik, nawadniamy go

Wiosna i lato to czas intensywnego wzrostu trawy. Aby utrzymać trawnik w dobrym stanie, ważne jest regularne koszenie co najmniej raz w tygodniu. Pamiętajmy również o obfitym podlewaniu trawnika. Wykonujmy tę czynność wczesnym rankiem – unikajmy podlewania w porze największych upałów, aby nie narazić trawy na poparzenia promieniami słonecznymi.

Czerwiec

Wraz z końcem wiosny, znacznie zmniejsza się nakład nasze pracy. Możemy zwolnić i po prostu cieszyć się ogrodem. Nasze obowiązki sprowadzają się do pielęgnowania wcześniej posadzonych roślin, które wymagają nawodnienia, ochrony przed szkodnikami oraz chwastami. Ponadto, musimy także regularnie zadbać o trawnik – kosić go i podlewać.