Dawniej wyraz „palisada” inaczej „częstokół” oznaczał element budownictwa obronnego w postaci ogrodzenia składającego się z drewnianych, zazwyczaj ostro zakończonych pali, wbitych jeden przy drugim, prosto lub ukośnie w ziemię spełniający rolę struktury zaporowej, defensywnej. Dziś palisady pełnią nieco inną rolę. Najczęstszym budulcem do ich wykonania jest beton.
Palisady betonowe świetnie sprawdzają się zarówno w ogrodach czy parkach w stylu nowoczesnym, jak i bardziej klasycznym, ze względu na swoją neutralną kolorystykę oraz geometryczny kształt.
Palisady betonowe wykonuje się ze słupków o wysokości 40-130 cm, w różnych kolorach. Produkowane są np. elementy o przekroju koła z jednostronnym podcięciem w kształcie półksiężyca oraz słupki o przekroju kwadratu z obustronnym podcięciem, pasujące do okrągłych. Zestawiając je uzyskuje się niemal lity murek. Betonowe palisady są całkowicie odporne na wodę.
Mogą spełniać wiele ról. Można z nich stworzyć bardzo estetyczne i funkcjonalne struktury, które mogą nie tylko porządkować, ale i urozmaicać przestrzeń , w której na co dzień się poruszamy. Palisada może nam posłużyć do odgrodzenia części terenu, umocnienia skarp, stworzenia rabat kwiatowych, obrzeży trawników i chodników itd.
Palisady to jedne z najpopularniejszych sposobów na oddzielania poszczególnych stref w ogrodach czy parkach. Dzięki nim bardzo wyraźnie widać którędy przebiega część spacerowa, gdzie zaczyna się strefa rekreacyjna. Oddzielać może miejsca nasadzeń uprawianych roślin oraz pozwala na kontrolowanie ich wzrostu. Doskonale sprawdza się jako obrzeże trawnika, co dodatkowo pomaga zachować harmonię w ogrodzie.
Nowoczesne schody zewnętrzne powinny być wytrzymałe i stabilne. Drewno nie jest materiałem trwałym – nie jest odporne na wysokie temperatury i wilgoć, może wysychać, pęcznieć lub butwieć. Lepszym wyborem będą schody betonowe z odpowiednim wykończeniem, takim jak np. kostka brukowa, czy betonowa palisada. Można ją użyć jako element brzegowy albo krawędź schodów (palisada krawężnikowa). Jej zaletą jest solidność, wytrzymałość oraz atrakcyjny wygląd.
Murek albo ścianka mogą zabezpieczać sztucznie usypaną skarpę, ale mogą też urozmaicić rzeźbę naturalnego pagórka.
Palisadowy murek oporowy ma szczególne zastosowanie w przypadku ogrodów położonych na nierównomiernie ukształtowanym terenie. Konstrukcje z takich elementów nie tylko wprowadzają porządek, ale również stanowią ciekawy komponent aranżacji przestrzeni. Może być miejscem, w którym można umieścić punkty świetlne do subtelnej iluminacji ogrodu nocą.
Palisady można również użyć do konstrukcji donic miejskich czy ogrodowych. Są niezwykle trwałe i odpowiednio zestawione z zielenią mogą stanowić stylowy dodatek małej architektury. Palisady można wykorzystać zarówno do budowy donic o tej samej wysokości boków, jak i tych o różnej wysokości ścianek, co może być przydatne w przypadku różnic w wysokości terenu lub chęci nadania takim „pojemnikom” niestandardowego wyglądu.
Mała architektura wzbogacona ciekawym ułożeniem palisad może stanowić niepowtarzalny klimat ukierunkowany na wypoczynek i estetyczne doznania użytkowników.