Beton jest materiałem budowlanym o niezwykle długiej historii. Już Rzymianie około V w. p.n.e. tworzyli pierwsze zaprawy z wulkanicznego popiołu. Po raz pierwszy opatentowano ten materiał w XVIII wieku. Długo jednak musiał czekać na swój czas. Za materiał warty uwagi uznał go dopiero jeden z najważniejszych architektów XX wieku, Le Corbusier. Jako pierwszy zachwycił się surowością tego materiału i przestał nakładać na niego tynk. To jemu zawdzięczamy obecność betonu w architekturze.

Beton architektoniczny zazwyczaj jest kojarzony z surowymi aranżacjami w duchu industrialnym. Rury, kable, stalowe wsporniki i stropy; wszystkie techniczne elementy konstrukcji są jak najmilej widziane we wnętrzach tego stylu. Podobnie z materiałami budowlanymi. Ani ceglana ściana, ani betonowa podłoga nie powinny być niczym maskowane. W przypadku nowych budynków efekt „surowej ściany” uzyskuje się dzięki elementom wykonanym z betonu lub ściennych okładzin imitujących stare cegły.

Coraz częściej jednak betonowe elementy goszczą również we wnętrzach i powierzchniach otwartych utrzymanych w innych stylistykach. Z betonu wykonywane są elementy prefabrykowane, takie jak płyty elewacyjne i elementy małej architektury. Beton tego rodzaju nazywa się architektonicznym, ponieważ pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną.

To tworzywo charakteryzujące się surowym, minimalistycznym wyglądem niezwykle harmonijnie łączy się z innymi tworzywami oraz z roślinnością, co sprawia, że chętnie jest wykorzystywane zarówno w ogrodach, parkach, pasażach, czy różnego rodzaju wnętrzach. Beton architektoniczny cechują niezwykłe możliwości w zakresie dekoracji wnętrz, realizacji własnych pomysłów i nieograniczonych inspiracji. Surowa, porowata faktura pięknie prezentuje się zarówno w naturalnej kolorystyce, jak również w innych tonacjach barw. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jest to tworzywo bardzo wytrzymałe i solidne, które nie pęka, nie łamie się oraz nie ulega zarysowaniom. Przez wiele lat intensywnego użytkowania mebli, donic, płyt tarasowych czy chodnikowych, beton będzie skutecznie odpierał negatywne czynniki zewnętrzne. Jego zaletą jest również mrozoodporność – która jest szczególnie istotna w zastosowaniu zewnętrznym – nie ulega zniszczeniu nawet w skrajnie niskich temperaturach, dlatego jego użytkowanie jest bardzo wygodne.
Struktura betonu architektonicznego wyróżnia się gładką powierzchnią oraz ładnie zarysowaną fakturą. Liczba wżerów, czyli raków w materiale zależy przede wszystkim od zastosowanego formowania oraz wykonanych zabiegów technologicznych. Na powierzchni betonu można także zauważyć liczne przebarwienia oraz smugi – podkreślają one organiczne pochodzenie betonu architektonicznego i jego szlachetną formę.