Przed nami najbarwniejsze ze wszystkich świąt w roku. W domach roznoszą się aromatyczne zapachy wypieków i wielkanocnych potraw, a ogrody budzą się do życia. Każdy pragnie wprowadzić świąteczny nastrój zarówno do wnętrz domów jak i na tarasy, balkony i ogrody. Wiele z nasadzanych roślin posiada bogatą symbolikę związaną ze Świętami Wielkanocnymi.

Jedną z nich jest bukszpan – symbol nieprzemijalności oraz trwałości życia. To zimozielona roślina wytwarzająca dość płytki system korzeniowy, co pozwala na nasadzanie go również do donic. Dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Roślina ta rośnie stosunkowo wolno i doskonale nadaje się do cięcia formującego. Wyplata się z niego tradycyjne palemki wielkanocne oraz stroi koszyczki z wieczerzą paschalną. Należy pamiętać, że jest silnie trujący!

W niewielkich pojemnikach w domu można posiać rzeżuchę – symbol nowego życia. Tradycje jej wysiewu właśnie w tym czasie sięgają piętnastego wieku. Ta niewielka roślinka ma wiele cennych witamin i minerałów. Można ją siać przez cały sezon, również do gruntu. Należy ją często podlewać. Lubi słoneczne miejsca.

Silnie związana z wielkanocnymi tradycjami wierzba, to symbol nieśmiertelności i zmartwychwstania. Jej uprawa jest łatwa, ponieważ nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Wystarczy włożyć gałązkę do ziemi, a ta wkrótce wypuści korzenie. Bazie, czyli kwiatostany wierzby pojawiają się już w marcu, by zdobić nie tylko ogrody, a również wielkanocne stoły.

Sasanki – kwiaty zmartwychwstania Chrystusa. To piękne kwiaty, które cieszą oko aż do jesieni. Początkowo kolorami kwiatów, a potem miękkimi jedwabistymi włoskami. Sasanka to kwiat idealny dla wszystkich tych osób, które uwielbiają bawić się w małe ogrodowe eksperymenty. Uprawa jej bowiem może przynieść własne mieszane odmiany, których nie mają sąsiedzi, ani nikt inny. Sadzonki oraz siew z nasion powinny trafić na stanowiska z glebą piaszczysto-próchniczą o lekkiej wilgotności podłoża. Sasanka zwyczajna preferuje miejsca ciepłe, dobrze nasłonecznione. Jest rośliną światłolubną, tzw. heliofitem. Ich stanowisko, powinno być dokładnie przemyślane jeszcze z innego powodu. Kwiat ten na wybranym miejscu będzie rósł przynajmniej przez kilka lat.

Narcyzy; niektórzy uważają, że wyrosły z ziemi przy grobie w chwili zmartwychwstania Chrystusa. Najpopularniejsza jego odmiana – żonkil – jest popularna właśnie podczas Wielkanocnych Świąt. Ich żółty kolor staje się radosnym akcentem każdego ogrodu. Cebulki narcyzów powinno się sadzić w miejscach możliwie dobrze nasłonecznionych – jesienią. Odmiany wcześnie kwitnące (od marca) z powodzeniem można sadzić pod koroną drzew i krzewów. Rośliny dobrze wyglądają nie tylko na rabatach, ale także sadzone przy ścieżkach, na trawniku i w pobliżu oczka wodnego. Niskie formy znakomicie radzą sobie na skalniakach. Narcyzy lubią żyzne i przede wszystkim przepuszczalne gleby. Optymalny jest odczyn zbliżony do obojętnego. Nie lubią terenów wilgotnych.

Tulipany symbolizują miłość i odrodzenie. W Niemczech czerwony tulipan jest symbolem krwi Chrystusa i jego miłości do ludzi. Tulipany lubią słońce, a więc i słoneczne stanowiska. Sadzić je trzeba jesienią, dość głęboko( około 15 cm i w grupach 6-7 sztuk), ponieważ jeśli są posadzone za płytko , mogą się podczas kwitnienia złamać.

Podczas Świąt Wielkanocnych świat roślin sprawia, że nabieramy pozytywnej energii, a ich symbolika dodaje dodatkowych niewyrażalnych dosłownie znaczeń.