Trawy to jedne z piękniejszych roślin, które niezwykle prezentują się o każdej porze roku. Wiosną możemy podziwiać ich soczystą zieleń, latem piękne kwiaty, które często utrzymują się w postaci zwiewnych, słomkowych pióropuszy przez całą zimę.

Mnogość gatunków traw zachęca do rozwijania wyobraźni każdego z nas. Najlepiej rozrastają się na rabatach, jednak coraz częściej widać je w różnego rodzaju donicach czy pojemnikach. Doskonale do tego celu nadają się betonowe donice, których ciężar nie pozwoli na przewrócenie się tańczących na wietrze, zbitych łodyg naszych traw.
Choć ozdobne trawy sadzone w ogrodzie są zazwyczaj wieloletnie – te w donicach raczej nie nadają się do następnego sezonu. To jednak pozwala na nowe coroczne kompozycje i doświadczenia.

Jak należy przygotować betonową donicę do nasadzeń pisaliśmy w poprzednim artykule; w przypadku traw ważny jest gatunek ziemi – dostosowany do gatunku traw. Do tego dobrze jest nawozić rośliny do końca lipca.

Trawy najlepiej sadzić wiosną. Szybko się rozrastają, należy więc pamiętać o odpowiednich dla poszczególnych gatunków odległościach. Jeśli chcemy uniknąć nadmiernemu rozrostowi można je sadzić w dużych pojemnikach wkopanych w ziemię. Pomocne będą też pionowe ekrany (np. z folii polietylenowej, blachy cynkowej). Można również do tego celu użyć gazonów betonowych lub obrzeży palisadowych.

Nadmiernie rozrośnięte kępy można też podzielić szpadlem. Najlepiej robić to wiosną, przed ukazaniem się źdźbeł.

Propozycje wybranych gatunków traw:

Trawy ozdobne - Miskant chińskiMiskant chiński rośnie do 250 cm., kwitnie od września do października, kolor kwiatów: białe wiechy, srebrzyste lub czerwone. Zalecana odległość między roślinami to 60 cm – 120 cm. Wymaga żyznej i wciąż wilgotnej ziemi. Należy przycinać wiosną. Trawa o niewielkich wymaganiach.
Trawy ozdobne - Trzcinnik OstrokwiatowyTrzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora) rośnie do około 150 cm. Kwitnie od czerwca do września; wiechy wyprostowane w kolorze żółtobrązowym. Jest mało wymagający, jednak najlepiej rośnie w żyznej i wilgotnej glebie. Odległość sadzenia do 150 cm. Odporny na mróz, należy go przyciąć wiosną.
Proso rózgowe (Panicum virgatum) wzrost do około 150 cm, kwitnie od sierpnia do września. Odstęp między sadzonkami ok. 80 cm. Lubi żyzną, gliniastą i wilgotną glebę. Rozmnaża się przez nasiona lub podział kępy. Przycinanie wiosną.
Trawy w ogrodzie - Trzęślica ModraTrzęślica modra (Molinia caerulea), wysokość liści do 60 cm, a kwiatostanów – 250 cm, kwitnie od lipca do września, odstęp między roślinami – 120 cm. Wymaga gleby próchniczej, niezbyt żyznej i wilgotnej. Znosi zarówno suszę jak i zalewanie. Należy przycinać wiosną.
Trawy w ogrodzie - Rozplenica JapońskaRozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides), wzrost do około 50 cm – kwiaty 80 cm. Kwitnie od sierpnia do września. Odstęp między roślinami to 60-80 cm. Lubi ciepłe i nasłonecznione miejsca – nie znosi wody. Jest odporna na mróz. Należy przyciąć wiosną.
Trawy w ogrodzie - Kostrzewa PopielataKostrzewa popielata (Festuca glauca) – wysokość liści 20 cm, a kwiatostanów 40 cm, kwitnie od czerwca do lipca. Odstęp między roślinami 30-40 cm. Lubi piaszczystą lub kamienistą glebę – mało żyzną. Nie wymaga nawożenia ani podlewania. W cieniu traci niebieskozielona barwę. Nie wymaga przycinania.
Trawy w ogrodzie - Kostrzewa MiotlastaPopielataKostrzewa miotlasta (Festuca scoparia) zwana Niedźwiedzim futrem osiąga wysokość do około 30 cm. Kwitnie od lipca do sierpnia. Sadzi się od 6- 10 roślin na metrze kwadratowym. Lubi słoneczne stanowisko i piaszczystą glebę. Przycinanie jest zbędne.
Trawy w ogrodzie - Trzcinnik KrótkowłosyTrzcinnik krótkowłosy (Calamagrostis brachytricha), rośnie do 120 cm. Kwitnie od września . Wymaga wilgotnej gleby i słonecznego stanowiska. Donica co najmniej 10 litrów.
Trawy w ogrodzie - Wietrznica LessonaWietrznica lessona (Sirocco’ Anemanthele lessoniana), wysokość do 80cm. Kwitnie od sierpnia. Wymaga średnio żyznej gleby. Sadzić w donicach powyżej 5 litrów.
Trawy w ogrodzie - Turzyca SzerokolistnaTurzyca szerokolistna (Carex plantaginea), wzrost do 60 cm. Kwitnie w kwietniu i w maju. Donica od 3 litrów.

Zachęcamy więc do uwzględnienia w wiosennych aranżacjach zarówno ogrodowych jak i balkonowych czy tarasowych, pięknych gatunków traw, które swoją delikatnością i zwiewnością urozmaicą estetykę doznań.