Deski betonowe

Jest wiele materiałów, które można wykorzystać w ogrodzie do wykonania tarasów czy ścieżek. Wielu z nas zastanawia się który z nich wybrać tak, aby był estetyczny i miał jak najdłuższą wytrzymałość.

Tym razem pragniemy zachęcić do zastosowania betonowych desek, które w doskonały sposób łączą w sobie zalety zarówno betonu jak i drewna.

To materiał w formie płyt betonowych, który do złudzenia przypomina strukturę drewnianych desek uwzględniając zarówno kolor jak i wzór różnych gatunków drzew. Można skorzystać z takich, które przypominają stare drewno, dzięki czemu doskonale pasują do rustykalnych ogrodów stwarzając niepowtarzalny klimat w każdym z nich.

Oczywiście można wykorzystać oryginalne, naturalne drewno, jednak jest ono znacznie mniej trwałe, mało odporne na wilgoć, a także narażone na działania atmosferyczne oraz korników, pleśni czy grzybów. Nie należy zapominać też o czynniku ekologicznym – ochronienie lasów.

Niestraszne im będą zatem charakterystyczne dla naszego klimatu częste zmiany pogody, ulewne deszcze, śnieżne zaspy, trzaskający mróz, czy upały, na których brak ostatnio nie możemy narzekać.

Betonowe deski są o wiele bardziej odporne, nie wymagają tak dokładnej konserwacji. Można je wykorzystywać na różnego rodzaju gruntach nie martwiąc się o jego wilgotność. Dzięki tak doskonałej imitacji stanowią doskonały dodatek do każdej aranżacji, zarówno nowoczesnych przestrzeni; jak i tych, które łączą w sobie międzypokoleniową estetykę. Płyty doskonale współgrają z ogrodowymi żywopłotami, drzewami, trawą i kwiatami. Dodatkowym atutem jest łatwość w utrzymaniu czystości oraz samym montażu desek.

Montaż płyt betonowych powinniśmy zacząć od odpowiedniego przygotowania gruntu. Płyt nie należy ich kłaść bezpośrednio na trawie, czy terenie podmokłym, taka konstrukcja będzie bowiem niestabilna, mało wytrzymała. Miejsce, które zamierzamy zabudować, należy oczyścić z wierzchniej warstwy ziemi, a nastepnie przygotować podbudowę z warstwy żwiru lub żużlu.

Tak przygotowane podłoże, które będzie warstwą nośną dla całej konstrukcji należy zagęścić, najlepiej przy pomocy zagęszczarki. Do wykonania niewielkich prac można ją wypożyczyć ją na dobę, czy nawet kilka godzin.

Warstwa nośna na gruntach przepuszczalnych powinna wynosić ok. 10 cm, a na gruntach nieprzepuszczalnym ponad 10. Następnym krokiem jest pokrycie warstwy nośnej wilgotnym piaskiem lub mieszanką piaskowo-cementową, która powinna wynosić najmniej 3 cm. Na taką mieszankę możemy kłaść już deski betonowe. Dobra stroną montażu jest dowolność w ich układaniu, możemy zostawić spore, nawet 10 mm odległości pomiędzy poszczególnymi płytami, a potem uszczelnić je piaskiem lub zaczekać aż obrosną trawą lub mchem. Nie ma potrzeby fugowania, a każdy brak precyzji będzie wyglądał naturalnie.